Trening w domowych warunkach – HIIT + trening obwodowy + przykładowy mikrocykl treningowy

źródło Internet, fot. Dariusz Stoński

Ostatnią z cech motorycznych, którą chciałem przedstawić na video jest wytrzymałość, zarówno krótkiego (HIIT)  jak i długiego czasu (trening obwodowy).

Coraz to ostrzejsze restrykcje dotyczące biegania/jazdy rowerem w miejscach publicznych, dotykają większości sportowców. Także i nas – sędziów piłki nożnej.

Ale to wcale nie oznacza, że nie możemy kształtować w/w zdolności w warunkach domowych!  Poniżej video z ćwiczeniami oraz przykładowa rozpiska treningowa w mikrocyklu, uwzględniająca cechy motoryczne z wcześniejszych wpisów, z podziałem na sędziego  i asystenta sędziego.

Ok, jak to teraz wszystko połączyć?  Periodyzacja treningowa to temat rzeka – wszystko zależy m.in od celu treningowego, słabych punktów danego sportowca, wymogów energetycznych dyscypliny. W miarę upływu czasu postaram się wyjaśniać jak można ułożyć treningi dla sędziów już w normalnych warunkach.  

Poniżej tabelka z przykładowym tygodniowym rozkładem treningów,  gdzie sędzia główny ma akcent wytrzymałościowy, a asystent siłowo – szybkościowy. Tabelka z oczywistej przyczyny nie uwzględnia dnia meczowego. Podczas sezonu taka rozpiska na pewno wyglądałaby nieco inaczej.


SĘDZIA ASYSTENT SĘDZIEGO
PONsiłamoc
WTHIIT siła
ŚR
CZWtrening obwodowy moc
PTHIIT HIIT
SB
ND

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *